fbpx

Fejleszd te is babádat! – A babák beszédfejlődése

Kezdőlap » Fejlesztés » Fejleszd te is babádat! – A babák beszédfejlődése

A babák beszédfejlődése és a beszéd megindulása az egyik olyan mérföldkő, amit a szülők kiemelten várnak gyermekük életében.
Mikor mondja majd ki az első szót? Na és mit mond majd? Anya? Apa? Vagy valami egészen mást? Hiszen olyan jó lenne már beszélgetni, jobban megérteni egymást! Mennyivel könnyebb lenne, ha szavakkal is kifejezné, hogy mit is szeretne! Hogyan segíthetek szülőként neki, hogy végre elkezdjen beszélni?

Babák beszédfejlődése

“Beszélgess babáddal, az agy fejlődése függ tőle!”

Ezt, a tudósok által is fontosnak tartott üzenetet próbálják meg eljuttatni a szakértők minél több szülőhöz. Hogy miért? A válasz egyszerű. Mikor anya és apa beszélgetni kezd a gyerkőccel, megkönnyítik fejlődését, ugyanis ezáltal nem csak az agyuk, hanem jövőbeli teljesítményük is sokat fejlődik. Már azelőtt, hogy beszélni kezdene, meghallgatja, mit mondanak neki a szülei. A kutatások szerint ugyanis a kicsikkel való beszélgetés rendkívüli fejlődéssel jár képnézegetés, vagy játék közben. Segít nekik a biztonságos kötődés kialakításában, a kommunikációban, a szavak és a nyelvtan megtanulásában, illetve kibővíti ismereteiket is. Már jóval azelőtt felismerik a nyelv struktúráját, mielőtt szótagokat, vagy szavakat kezdenének el mondani. A kutatások azt mutatják, hogy a gyerkőcök megtudják különböztetni anyjuk hangját azokétól, akiket születésük során hallanak.
4-6 hónapos korukig a picik a felnőttek száját nézik, mikor szembefordulva tartják őket, és beszélnek hozzájuk.

8-10 hónapos korukban már megtudják különböztetni anyanyelvüket az olyan nyelvektől, amiket korábban még sosem hallottak. Ebben a korban eltérően reagálnak az anyanyelvükön kimondott szavakra, mint az olyan nem valós szavakra, amelyek valódi hangokból állnak, és ugyan úgy anyanyelven íródtak. Azok a szülők, akik a kimondott szavak jelentését mozdulatokkal, jelzésekkel kötik össze, felgyorsítják azt a folyamatot, hogy gyermekük új szavakat tanuljon meg (pl: egy kép, vagy tárgy megjelenítése).

Babák beszédfejlődése

Nyelvtanulás: Együttműködés gyerkőcök és szülők között

A kicsik általában sokkal többet beszélnek, ha a felnőttek is a közelben vannak. Jóval azelőtt, hogy szótagokat, szavakat kezdenének el mondani, képesek kommunikálni a felnőttekkel. A baba ilyenkor gyakran utánozza a felnőtt által kiejtett hangokat, a felnőtt pedig azt, amit a baba mond. Mikor gyerkőcöddel beszélsz, próbálj meg természetes és nyelvtanilag helyes nyelvet használni. Fontos, hogy mondatokban beszélj, és ne csak egyszerűen az objektumokat mutasd be neki. Hiszen meg van az a csodálatos képességük, hogy a hallott mondatokat szegmentálni tudják, ami segíteni fog nekik abban, hogy kialakítsák/felépítsék jövőbeli nyelvüket.
A nyelvtanulás, a babák beszédfejlődése tehát egy olyan feladat, amelyet sokkal könnyebbé tehet a szülőkkel (vagy más felnőttekkel) való együttműködés. Mikor a szülők szóban reagálnak a gyerkőcök cselekedeteire, megkönnyítik vele az új szavak megtanulásához szükséges „szó-világ” megismerését.

Például, mikor egy 10-18 hónapos kisgyerek egy számára még ismeretlen kutya képét nézi, és a szülő azt mondja neki ’Itt van egy kiskutyus.”, „A kutyus ugat.”, a gyerkőc a „kutyus” szót párosítja a képen látható, legkiemelkedőbb objektummal és rájön, hogy a „kutyus” nem csak a valódi kutyákra, vagy játékkutyára vonatkozik, hanem a kutyás képekre is. Más szóval, ha ugyanazt a szót társítja különböző tárgyakkal és képekkel, létrehozza a fejében a KUTYA kategóriát.

Babák beszédfejlődése

Nyelvi sokszínűség

Azok a szülők, akik sokszor használnak igéketmelléknevekethatározószavakat a nyelvben (pl: „nézd csak, milyen gyorsan úszik ez a hal”, „egy kiselefánt jön”) megkönnyítik azt, hogy a gyerkőc sokkal egyszerűbben sajátítsa el a nyelvtant. A gyermekek érdeklődésére érzékeny szülők arra ösztönzik leginkább a kicsiket, hogy reagáljanak arra, amit ők csinálnak. Erre jó példa a közös mesemondás, mikor a szülő és a gyermek is leírják a képeket, ami fokozatosan segíti az érzelmi, társadalmi, kognitív és nyelvi tapasztalatok fejlődését. A babák beszédfejlődése így nagy mértékben serkenthető.

A gondviselők/bébiszitterek számára erősen ajánlott, hogy próbálják meg a saját szavaikkal elmesélni a gyerekeknek a történetet, mindig másképp. Egy ilyen módszer növeli a kicsik hallgatási képességét és a motivációjukat arra, hogy új nyelvi formákat sajátítsanak el.

Összefoglalva

A szülők és gondviselők gazdag szóhasználata előre vetíti, hogy a gyerkőc szókincse milyen mértékben fog növekedni, és hogy a jövőben milyen tanulási képességei lesznek. Életük első 2 évében a babákkal és a szülőkkel társalognak, miközben kulcsfontosságú információkat kapnak, melyek elősegítik az érzelmi kötődés kialakulását, a társadalmi és kognitív képességek fejlődését, illetve a nyelvtanulást.

Milyen eszközökkel segíthető a babák beszédfejlődése, nyelvtanulása?