fbpx

Futóbicikli – Mit válasszunk és mikor vásároljunk a gyereknek?

Kezdőlap » gyerek jármű » Futóbicikli – Mit válasszunk és mikor vásároljunk a gyereknek?

A kerékpárok nagyon népszerűek a gyerekek körében. Nem is csoda – hiszen remek szórakozás és egyben lehetőség a gyermek számára fontos készségek fejlesztésére, például az egyensúly gyakorlására vagy a mozgáskoordinációra. Amikor a tökéletes modellt kerested gyermekednek, bizonyára hamar rájöttél, hogy óriási a választék a piacon. De mire kell ügyelni a választásnál? Melyik futóbicikli a legjobb? Mindezt megtudod útmutatónkból!

Futóbicikli vagy hagyományos kerékpár? Melyik modellt válasszuk?

Egyes szülők azon töprenghetnek, vajon van-e értelme futóbiciklit vásárolni, ha egyszerre pedálos kerékpárt is vehetnek? Hiszen ha egy ilyen bicikliről levesszük a pedálokat és a láncot, máris futóbiciklit kapunk, ráadásul nem is kell 2 különböző kerékpárra költenünk…Úgy tűnhet ez egy jó megoldás, azonban a hagyományos kerékpárok – még a legkisebbek is – jóval nagyobbak a futóbicikliknél, így túl magasan van a nyereg, túl nagy a kormány és a váz. Továbbá jóval nehezebbek, így nem alkalmazkodnak jól a gyerekekhez, akik a lábbal hajtást alkalmaznák.

A futóbiciklinek még egy nagy előnyük van hagyományos társaikkal szemben: sokkal jobban felkészítik a gyerekeket a 2 keréken történő közlekedésre, mint a pótkerekkel ellátott kerékpárok. Utóbbiak nem fejlesztik a gyermek egyensúlyérzékét, ami döntő fontosságú a biciklizés elsajátításában. Hiszen a futóbiciklik arra „kényszerítik” a kicsiket, hogy kontrollálják testük egyensúlyát, ennek eredményeképp pedig jóval könnyebben váltanak majd a hagyományos kerékpárra.

Futóbicikli – Mit válasszunk és mikor vásároljunk a gyereknek?

A futóbicikli típusai

Ha a tökéletes futóbiciklit keresed gyermeked számára, rengeteg különböző modellt találhatsz. A különbségek néha meglehetősen nagyok és ez nagy mértékben befolyásolhatja, hogy a gyermek hajlandó lesz-e az új bringára ülni vagy hagyja porosodni. A futóbiciklik számos jellemzőben különbözhetnek egymástól, ezek nagyjából 4 csoportra oszthatók:

  • A kerékpár anyaga: A piacon fából, fémből, műanyagból, alumíniumból és magnéziumötvözetből készült futóbicikliket találni.
  • Felszereltsége: kézifék, nyereg és kormány állíthatóság, csengő, táska az apróságoknak, stb.
  • Kerekek típusa: ez lehet pumpás vagy habszivacs
  • Kerekek mérete: a gyermekek méretéhez igazodva 10, 12 és 14 colos kerekeket találni

Mikortól használhatja a gyerek a futóbiciklit?

Korábban azt volt a feltételezés, hogy a futóbiciklit főként a 2-3 éveseknek szánják, de valójában minden a gyermek hajlandóságán múlik. Egyes kisgyermekek korábban érnek el a pszichoszomatikus fejlődés megfelelő szakaszához, így szívesen biciklire pattannak már a második születésnap előtt. Másoknak viszont nehézkesebben mehet a mozgáskoordináció, így számukra csak később érkezik el a pillanat, amikor megkezdhetik a futóbicikli használatát.

Ne feledd: semmi sem kényszer, így soha ne kényszerítsd gyermeked a futóbicikli használatára, hiszen csak elveszed a kedvét és akár baleset is lehet belőle. Mindig tartsd szem előtt gyermeked tulajdonságait: ha már magabiztosan és összehangoltan tud futni, valószínűleg készen áll a futóbiciklire.

Fontos, hogy a futóbicikli méretét a gyermekhez igazítsuk. A legkisebbek számára a 10 colos kerékméret az optimális – hiszen a szabály a következő: miközben a gyerek a nyeregben ül, mindkét lába le kell érjen a földre. Később a gyermek növekedésével a vezetési kényelem növelése érdekében aztán majd érdemes megváltoztatni a kerék méretét. Ha viszont mindenképp gyermek járműben gondolkodunk és a gyerkőc még csupán 1 éves, számukra például tökéletes választás a háromkerekű Cutie.

Megéri a gyereknek futóbiciklit venni?

Egy ilyen kérdésre csupán egy válasz lehet: hát persze! A futóbicikli az első bátorító, bíztató „löketet” adja a gyermeknek az aktív életmód felé! Megtanítja a kisgyermeket a mozgásra, mint szokásra, ami elengedhetetlen napjainkban, amikor olyan sokat hallani a túlsúlyos gyermekekről. De ez persze még nem minden! A futóbicikli az egyensúlyérzéket és koordinációt is fejleszti: a gyermeknek egyensúlyoznia kell, hogy ne essen el és váltakozó lábmozdulatokat kell végeznie. Azok a gyerkőcök, akik futóbiciklivel kezdenek, sokkal könnyebben és gyorsabban váltanak majd a hagyományos kerékpárra – megkímélve a pótkeréktől és a bicikli mögé szúrt bottól a szülőket!

Ezen felül a futóbicikli a pszichofizikai fejlődést is támogatja: megtanít a terepen történő tájékozódásra, a távolság és sebesség felmérésére. Kanyarodáskor a dőlés által az egyensúlyérzék fejlesztését erősíti, továbbá a függetlenség érzetét is megadja a gyermeknek. Ráadásul a közúti helyzetek is kiválóan lemodellezhetőek a futóbicikli segítéségével, fontos tapasztalatokat szerezve a veszélyhelyzetek kezeléséről. A futóbicikli kiváló lehetőséget biztosít ahhoz, hogy a közúti gyalogos és kerékpáros közlekedésben való helyes viselkedést gyakorolja a gyermek, mellyel edzheti éberségét és felelősségtudatát.

Na és persze ami szintén nem elhanyagolható: a futóbicikli egyszerűen remek szórakozást nyújt a szabadban, élményeket és kalandokat biztosítva az unatkozás helyett.

Futóbicikli – Mit válasszunk és mikor vásároljunk a gyereknek?

Hogyan válasszunk futóbiciklit a gyermeknek?

Amikor futóbicikli vásárlásra szánod magad, számos döntéssel kell szembenézni, hiszen a piacon található kínálat rendkívül széles és változatos. Ha a leginkább optimális modellt szeretnéd kiválasztani, mindenképp ügyelj a következő szempontokra, hogy elégedett lehess a vásárlás végén:

A kerékpárméret egyéni kiválasztása

A fő kérdés a kerékpár méretének a gyermek méretéhez történő igazítása. Ez teljesen egyéni dolog, ahol az életkor nem meghatározó tényező. A fő szabály, hogy a gyermek lába a nyeregben ülve leérjen a talajra, mégpedig úgy, hogy a térdek enyhén behajlítottak legyenek. Jó megoldás egy állítható nyereggel bíró futóbicikli választása, így mindig a gyermekhez igazítható a bicikli magassága. Továbbá a járgány hosszabb ideig is kihasználható, hiszen ahogy a gyermek nő, egyszerűen csak feljebb emelitek a nyeregmagasságot.

A váz típusa

Itt 2 szempont a mérvadó: a forma és az anyag. A futóbiciklik közül a legkedveltebb az úgynevezett „női” modell, ahol a váz alacsonyan helyezkedik el. A 2way például egy olyan futóbicikli, mely a leengedett váznak köszönhetően akár a 80 cm magas gyerekeknek is kiváló. De vannak olyan vázak is a piacon, melyek inkább a magasabb gyerkőcöknek ideálisak. Anyag szempontjából pedig fa, illetve fém futóbicikliket különböztetünk meg.

Fa vagy fém?

Milyen anyagot válassz? Legyen környezetbarátabb fa vagy inkább masszívabb fém – acél vagy alumínium? Nincs egyértelmű válasz, hiszen mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai. A kerékpár súlya, tartóssága és beállítási tartománya a választott anyagtól függ.

A fából készült futóbiciklik néha nehezebbek és kevesebb lehetőség van a nyereg vagy a kormány állítására – általában 2-3 beállítási pozíció adott. A gyártáshoz rétegelt lemezt használnak, ami elég nehéz, de a piacon jóval könnyebb nyírfa futóbicikliket is találni, például a szuper könnyű Uniq is ilyen modell. A fa futóbiciklikről még elmondható, hogy esztétika és stílus terén a toppon vannak, illetve megfelelő impregnálással jól ellenállnak a különféle időjárási viszonyoknak.

Az acélból készült futóbiciklik még a fa futóbicikliknél is nehezebbek, de a legtartósabb szerkezetet kínálják. Lehetővé tesznek számos hasznos kiegészítő használatát is, mint például a fék vagy a kormányzár, de mivel néha ezek a legolcsóbbak a piacon, nem mind rendelkezik ezekkel az „extrákkal”. Az acél kerékpárok hajlamosak korrodálódni.

Az alumínium futóbiciklik ezzel szemben sokkal könnyebbek, mégis masszívak és rozsdaállóak. Vannak modern, magnéziumötvözetből készült futóbiciklik is. Még az alumíniumnál is könnyebbek, tökéletesen csillapítják a rezgéseket. Ilyen futóbicikli az ultrakönnyű Goswift is.

Állítható magasságú kormány és nyereg

Amikor futóbiciklit szeretnél vásárolni, feltétlenül ellenőrizd, hogy a kormány, illetve a nyereg magassága állítható-e. Hiszen ezeknek a tulajdonságoknak köszönhetően sokkal egyszerűbb lesz a futóbiciklit a gyermek méretéhez igazítani. A kellően széles beállítási lehetőség azt eredményezi, hogy az egyes modellek jók lesznek a kalandot kereső 2 és 4 éves gyerekeknek is. A szabályozható futóbicikli egyrészt hosszabb távon kihasználható, valamit a gyermek kényelméért is felel. Ügyelni kell arra is, hogy ez az állíthatóság „sima, fokozatmentes” vagy „lépcsőzetes”. Egyes fémvázas modellek simán állíthatók, míg a fából készült futóbiciklik általában többlépcsősen. A beállítás formája jelentősen befolyásolja a használat kényelmét. Egyes típusoknál a kormány vagy a nyereg magasságának állításához imbuszkulcsra lehet szükség, ami nincs mindig kéznél.

Habszivacs vagy pumpálható kerék?

Ez a döntés abszolút attól függ, hogy milyen terepen fog közlekedni a kicsi. A habszivacs kerekek tökéletesek sík, szilárd burkolatú utakon, járdákon vagy aszfaltos utakon. A felfújható kerekek viszont sokkal jobbak egyenetlen és puhább felületeken, kavicsos vagy tömörített utakon. Jobban tapadnak az aljzathoz, így ideálisak az erdőben való közlekedéshez vagy a városon kívüli utakon. Persze a habkerekeknek is megvannak az előnyei: áthatolhatatlanok és nagyon magas kopásállósággal bírnak. Nem kell pumpát keresgélni a felfújásukhoz és csökkentik a futóbicikli összsúlyát.

Szükséges-e a kormányzár?

A kormányzár egy nagyon jó megoldás azoknak a gyerekeknek, akik csak most tanulják a két keréken történő közlekedés csínját-bínját. A zár csökkenti a kormány fordulási tartományát, ami csökkenti a kormány hirtelenen elmozdulásának lehetőségét, csökkentve az elesés esélyét. Ne feledd azonban, hogy a gyermek mindig viseljen biciklis sisakot, mielőtt két kerékre pattanna, hiszen a biztonság mindennél fontosabb!

Csapágyas kerekek

A csapágyas kerekeket a sima futás miatt értékelik leginkább. Használatuknak köszönhetően a kis kerékpárosok kisebb erővel tudják meghajtani a kerekeket, ez különösen a legkisebb gyerekeknél előnyös. Az is fontos, hogy a kerekek könnyen javíthatók legyenek. A futóbiciklik készítésénél általában golyóscsapágyas kerekeket alkalmaznak.

Gumírozott fogantyúk

A futóbicikli alapfelszereltsége a gumírozott kormánymarkolat. Ennek köszönhetően a kisgyermek szilárdan és biztonságos tudja tartani a kormányt és teljes mértékben uralni tudja a járművet. Egyes modellekhez műanyag fogantyú tartozik, ez nem biztosít megfelelő fogást.

Futóbicikli – Mit válasszunk és mikor vásároljunk a gyereknek?

Mennyire fontos a futóbicikli súlya?

A futóbicikli súlya nagyon fontos mind a gyermek, mind a szülő számára. Erre különösen akkor érdemes figyelni, ha a legkisebb gyermeknek keresünk biciklit. Minél könnyebb a bicaj, annál könnyebben tud vele manőverezni a gyerkőc, valamint a súly az utazás sebességét is befolyásolja. Ha a futóbicikli nehéz, akkor nehezebb lesz felvenni a sebességet. De a súly a szülők számára is fontos, hiszen, ha a kisgyermek elfárad a séta közepén és gyalog szeretne tovább menni, akkor a szülőnek kell a futóbiciklit cipelni, ilyenkor pedig minden kilogramm számít!

Szükség van kézifékre is?

A kéziféket inkább a hagyományos kerékpárokhoz társítják, de néhány futóbiciklin is megtalálhatóak. Érdemes ilyen típust választani? A legkisebbeknek nem feltétlenül, de 3 év körüli gyerekeknek már mindenképpen. Míg a kisebb gyerekeknél gondot okozhat a fék használata, mivel nem feltétlenül rendelkeznek kellően fejlett mozgáskoordinációs készségekkel, addig a nagyobb gyerekeknél ez már valószínűleg nem okoz gondot. Egy ilyen fék jelenléte lehetővé teszi a gyermeknek, hogy könnyebben megszokja ezt a vezetési formát, amit majd a hagyományos kerékpárnál is alkalmazni fog. (A Space futóbicikli kézifékkel és egyéb extrákkal is felszerelt)

Összefoglalva

Ha a tökéletes futóbiciklit keresed, ne feledd: miden a gyermeken és adottságain múlik. Óvatosan érdemes kezdeni – akár egy háromkerekű triciklivel – majd fokozatosan váltani a két kerekes verzióra, hogy meglegyen a kellő biztonságérzet. A fenti szempontok figyelembevételével Te is biztosan megtalálod a tökéletes futóbiciklit gyermeked számára!

Forrás: Kinderkraft

One thought on “Futóbicikli – Mit válasszunk és mikor vásároljunk a gyereknek?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük